23 Nisan temsilleri kimin talimatı?

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı 23 Nisan'da çocukları unutmadı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla Bakanlığa bağlı sanat kurumları 23 Nisan’da perdelerini çocuklar için açacak.”

Dondum kaldım! Bildim bileli Devlet Sanat Kurumları, her 23 Nisan'da çocuklara özel program yapar, bunu da daha sezon programını hazırlarken dikkate alır. Ama bu yıl, ““Kültür ve Turizm Bakanlığı 23 Nisan'da çocukları unutmadı” deniyor, sanki yıllardır unutuyormuş gibi! Adı üstünde Çocuk Bayramı! Ardından da “talimat” meselesi vurgulanıyor.

Açıklamanın bir yerinde de bakın hangi tanımlama yapılıyor: “Çocuklara tiyatro sevgisi aşılayan, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü...”

Burada açıklamanın tamamını koyup kimsenin kafasını şişirmeyeyim. Şaşırdığım gibi sevindim de!

Niye mi? Çünkü CSO'nun 90. yılında Cumhurbaşkanlığı'yla ortak tören ve konser düzenleyen Kültür Bakanlığı'nın (ve Turizm) şu meşhur ucube TÜSAK yasasından vazgeçeceğine dair umut beslemeye başladım.

Öyle ya,“Çocuklara tiyatro sevgisi aşılayan, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü...”nü, inanılmaz bir konserle çocukların sevgisini kazanan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nü, özel konserler yapan CSO ve Devlet Orkestraları'nı “ilga” edip “mülga” hale sokmaktan herhalde vazgeçti Kültür (ve Turizm) Bakanlığı...

24.04.2014