Uyutucu değil, uyandırıcı masalların anısına...

Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Medine Sivri, İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşan seçici kurul, Yılmaz’ın eserini oy birliğiyle ödüle değer buldu. Ödül töreni 18 Nisan akşamı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapıldı. Tören Türkiye Polifonik Korolar Derneği Minikler Korosu'nun şef Neslihan Alpugan yönetiminde sunduğu müzik programı ile başladı. Sempatik minikler çeşitli şarkılar sundular ve büyük beğeniyle izlendiler. Konser sonunda miniklere birer Oğuz Tansel masal kitabı armağan edildi.

Mehmet Çevik’in sunduğu törende seçici kurul başkanı Prof. Dr. Cevat Geray günümüzün sorunlarına değinen aydınlatıcı bir konuşma yaptı. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkan yardımcısı Doç. Dr. Haluk Erdem Anadolu kültürü, çocuk yazını ve Oğuz Tansel’in bu alandaki rolüne değinen bir konuşma yaptı.

Şair Metin Turan ise bu yılın ödül gerekçesini açıkladı. Oğuz Tansel’in kızı Prof. Dr. Aysıt Tansel konuşmasında Oğuz Tansel’in masallarını çocukları uyutmak için değil onları uyandırmak için yazdığını belirtti. Emre Demirezen ve Güçlü Ali Özpolat, Oğuz Tansel’den Kavak Ağacı, Salkım Söğüt, İğde Ağacı,Uyanış, Doğa Üstüne ve Mayıs Yağmuru adlı şiirlerini yorumladılar.

 

Yazar Nilay Yılmaz’a Oğuz Tansel’in oğlu Ülkün Tansel’in sunduğu ödül ve kristal yontu sunumunun ardından yazar Nilay Yılmaz bir konuşma yaparak kendi yaşam serüvenini masalsı bir dille anlattı. Yılmaz, Oğuz Tansel’in çocukları uyandıran masallarının aydınlığında çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.  

18.04.2014