Popüler klasiğe nasıl dönüşür?

60'lı yıllarda dünyada fırtına gibi esen, giyimlerinden saç modeli ve çizmelerine kadar moda yaratan, gençlere biçimsel rol modeli haline gelen Beatles'in şarkıları senfoni orkestraları için yeniden bestelendi, Berlin Filarmoni'nin çellistleri, bu şarkıların düzenlemeleriyle klasik listelerde başa güreştiler. Paul Breiner, bu şarkıları “konçerto grosso” formunda düzenledi. Efsanevi gitarist Al Di Meola'nın yaptığı düzenlemeler de büyük beğeni topladı. Bu yıl Camerata Kazakhastan Breiner'in oda orkestrası için konçerto grossolarıyla, Al Di Meola gitarı ve eşlikçileriyle 31. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nde Beatles rüzgarı estirdi.

17 Nisan akşamı Congresium salonunda dinlediğimiz Al Di Meola'nın Türkiye'ye kaçıncı kez geldiğini doğrusu anımsamıyorum. Ankara'ya sanırım bu üçüncü gelişi. Her defasında başrolde kendisi olmak üzere değişik format ve eşlikçilerle karşımıza çıktı. Bu konserde piyanist ve bateristinin yanısıra Macar yaylı çalgılar dörtlüsü “Sturcz” ve playback elektronikler eşlikçileriydi. Meola, “Beatles ve Ötesi” adını verdiği bu konseptte, âdeta Beatles'e olan gönül borcunu ödüyordu. 66 yaşındaki Meola, Elvis Presley, Ventures ve Beatles müziği ile büyümüş, genç yaşta etkileyici beceriler kazanmak için özveriyle çalışırken kendine en uygun tarzı aramıştı. Caz, füsion, flamenko gibi türlerde hep başarılı oldu, 70'lerde Chick Corea ve Bill Connors, 80’lerde Paco De Lucia ve John McLaughlin ile, yolları kesişti. Sahneye çıktığında insanı adeta büyüleyen, kışkırtıcı lirik melodiler ve sofistike bir uyum ile birlikte karmaşık ritmik tınılar, Di Meola’ya olan hayranlığı doruklara taşıdı, bu parıltı kendisine sayısız ödül kazandırdı. 2000'ler artık onun gözü kapalı çaldığı olgunluk yıllarıydı. Geçen yıl “All Your Life” albümü ile bu kez Beatles parçalarını yeniden yorumlarken, kendisine itici güç olan topluluğa gönül borcunu ödemiş oldu.

Enerjisi yerinde, müthiş virtüozitesinden bir şey yitirmemiş ve sevdiği işe yapmaya devam ediyor. Sanıyorum artık Al Di Meola da klasikleşti.

 

17.04.2014